Eesti Mereharija 2023 on Jaan Atspol 21. juuni ragne

Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni IMO poolt 2011.a. algatatud ülemaailmse meremeeste päeva tähistamise puhul 25.juunil omistavad Eesti meremehi ühendavad organisatsioonid samast ajast alates iga suve hakul Aasta Mereharija tiitlit.

Tänavune Aasta Mereharija 2023 on Eesti Merekooli õppejõud Jaan Atspol!

Tegu on kõrgelt hinnatud õpetaja ja abivalmi ning alati kaasalööva kolleegiga, kes on meremehi koolitanud juba ligi veerandsada aastat. Ta lõpetas Tallinna Riikliku Merekooli 1972. aastal vahitüürimehe kutsekvalifikatsiooniga ja 2011. aastal omandas Tallinna Tehnikaülikoolis haridusteaduste magistrikraadi tehnikaõpetaja õppekaval. Jaan Atspol alustas koolitamisteekonda 2000. aastal Eesti Mereakadeemias, õpetades tudengitele laevade ehitust ja teooriat ning samal ajal oli tema kanda ka meresõidupraktika korraldamine nii mereakadeemias kui ka selle kutseõppeosakonnas. Alates 2014. aastast on Jaan põhikohaga tunde andnud Eesti Merekoolis, kus ta on õpetanud nii madruseid ja vahitüürimehi kui ka motoriste ning vahimehaanikuid (laevade ehitus ja teooria, laevajuhtimine, ISPS koolitus).

Vilistlaste sõnul iseloomustab Jaani kannatlikkus, korrektsus ja nõudlikkus nii enda kui teiste suhtes. Energilise ja entusiastliku suhtlejana oskab ta oma aineid hästi arusaadavaks teha, ega puudu tal ka hea huumorimeel.

Tunnustus ja rahaline preemia 1000€ antakse Jaanile üle täna, 20. juunil Viimsi Rannarahva Muuseumis toimuval koosviibimisel.

Aasta Mereharija tiitliga pärjatakse Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühingu, Eesti Laevajuhtide Liidu, Eesti Laevamehaanikute Liidu ja Eesti Kaptenite Klubi juhatuste ühise konsensusliku otsuse alusel merehariduse valdkonnas pühendumusega silma paistnud inimene. Varasemalt on Mereharija tiitel antud juba üheteistkümnele teenekale Mereakadeemia õppejõule või Noorte Merelaagri eestvedaja-juhendajale, kelle südamega tehtud töö hoiab üleval meie lootust säilitada emakeelne mereharidus ja innustab noori valima meremehe rasket kuid huvitavat elukutset.

Rahvusvaheline meremeeste päev 2023 pöörab sel aastal tähelepanu merekeskkonna kaitse konventsiooni MARPOL vastuvõtmise 50.aastapäevale ning maakera ookeanide seisukorrale.

Tänavune Aasta Mereharija 2023 on Eesti Merekooli õppejõud Jaan Atspol!